REKRUTACJĘ DZIECI DO PRZEDSZKOLA określa Zarządzenie Burmistrza wydane na określony rok szkolny.
Rodzice dzieci przyjętych do danego publicznego przedszkola lub oddziału przedszkolnego corocznie składają na kolejny rok szkolny TYLKO deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu lub oddziału przedszkolnego. Postępowanie rekrutacyjne do publicznych przedszkoli i lub oddziału przedszkolnego przeprowadza się co roku na kolejny rok szkolny na wolne miejsca w/w placówkach. W postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2014/2015 do publicznego przedszkola i oddziału przedszkolnego: kryteria tzw. samorządowe , liczbę punktów za kryteria, terminy postępowania rekrutacyjnego, terminy składania dokumentów, terminy postępowania uzupełniającego, określa dyrektor publicznego przedszkola lub szkoły podstawowej w uzgodnieniu z burmistrzem. W celu ujednolicenia zasad prowadzenia postępowania rekrutacyjnego do samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w Gminie Kolbuszowa na rok szkolny 2014/2015 w oparciu o zapisy ustawy z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 7) Burmistrz Kolbuszowej wyraził zgodę na zapisy w zarządzeniach dyrektorów szkół i przedszkoli o ile są ujęte w następujący sposób; deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu lub oddziału przedszkolnego rodzice składają na kolejny rok szkolny do 17 marca 2014 r. Wydawanie wniosków o przyjęcie dziecka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego: 05 – 14 marca 2014 r. Ostateczny termin złożenia w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym wydanych wniosków o przyjęcie dziecka : 25 marca 2014 r. Wnioski o przyjęcie dziecka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego będą sprawdzane pod względem formalnym i rzeczowym w dniu 27 marca 2014 r.
Wzór wniosku o przyjęcie dziecka do publicznego przedszkola lub oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej określa zał. nr 1 do Zarządzenia Burmistrza Kolbuszowej Nr 71/14. w sprawie określenia wzoru wniosku o przyjęcie do publicznego przedszkola lub oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej (do pobrania ze strony Internetowej Urzędu Miejskiego lub odebrania w wersji papierowej w Przedszkolu).
Wniosek o przyjęcie do przedszkola/ oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej należy oddać w placówce najbardziej preferowanej- Rodzice/prawni opiekunowie mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka do 3 przedszkoli/ oddziałów przedszkolnych w szkołach, które prowadzą rekrutację dzieci z określonego rocznika.
W postępowaniu rekrutacyjnym do samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2014/2015 obowiązują: kryteria określone w ustawie o systemie oświaty tzw. kryteria ustawowe, kryteria ustalone przez dyrektora przedszkola/szkoły w uzgodnieniu z burmistrzem- kryteria samorządowe. Każdemu kryterium przypisana jest określona liczba punktów. W przypadku uzyskania przez grupę kandydatów równorzędnych wyników, komisja rekrutacyjna, ustalając kolejność kwalifikacji, bierze pod uwagę miejsce przedszkola/szkoły na liście preferencji kandydata (w porządku od najbardziej do najmniej preferowanej). Spełnianie kryteriów należy potwierdzić dołączając do wniosku, określone niżej dokumenty. W przypadku nieprzedłożenia dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów oraz w sytuacji braku potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniu, komisja rekrutacyjna, rozpatrując wniosek, nie uwzględnia danego kryterium. Wielodzietność rodziny kandydata oznacza rodzinę, która wychowuje troje i więcej dzieci (art. 20b ustawy o systemie oświaty) Samotne wychowywanie dziecka oznacza wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem (art. 20b ustawy o systemie oświaty).
Kryteria i odpowiadająca im iczba punktów Kryteria ustawowe 1. Wielodzietność rodziny kandydata równorzędne 2. Niepełnosprawność kandydata równorzędne 3. Niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata równorzędne 4. Niepełnosprawność obojga rodziców kandydata równorzędne 5. Niepełnosprawność rodzeństwa kandydata równorzędne 6. Samotne wychowywanie kandydata w rodzinie równorzędne 7. Objęcie kandydata pieczą zastępczą równorzędne Kryteria samorządowe 1. Dziecko pięcioletnie (ur. w 2009 r.) oraz dziecko sześcioletnie (ur. w II połowie 2008 r.) ubiegające się o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej położonej w odległości do 3 km od miejsca zamieszkania dziecka - 4 2. Dziecko, którego oboje rodzice (prawni opiekunowie) pracują, wykonują pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, uczą się w trybie dziennym, prowadzą gospodarstwo rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą. Kryterium stosuje się również do pracującego/studiującego rodzica samotnie wychowującego dziecko - 4 3. Dziecko, którego rodzeństwo będzie kontynuowało w roku szkolnym 2014/2015 edukację przedszkolną w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej pierwszego wyboru - 2 Dokumenty, które rodzice/prawni opiekunowie dołączają do wniosku: Dokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów ustawowych: 1) Oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata. 2) Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.). 3) Prawomocny wyroku sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu dziecka wspólnie z jego rodzicem. 4) Dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 135, z późn. zm.). Dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata kryteriów samorządowych: Oświadczenie o zatrudnieniu/nauce lub prowadzeniu gospodarstwa rolnego albo pozarolniczej działalności gospodarczej obojga rodziców (lub samotnego rodzica). Dokumenty składa się w oryginale, formie notarialnie poświadczonej kopii albo w postaci urzędowo poświadczonego odpisu lub wyciągu z dokumentu lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez rodzica/prawnego opiekuna.
Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. |